Dietetyka
-
1. Praktyczny podręcznik dietetyki
Praktyczny podręcznik dietetyki, Jarosz M. (red.), IŻŻ, Warszawa, 2010
Prof. M. Jarosz był redaktorem naukowym i głównym autorem większości rozdziałów podręcznika obejmującego większość zagadnień związanych z poradnictwem dietetycznym i dotyczącym stylu życia dla osób zdrowych (dzieci, młodzież, osoby dorosłe, kobiety w ciąży i karmiące piersią, osoby starsze) oraz dla osób chorych ze szczególnym uwzględnieniem chorób sercowo-naczyniowego, otyłości i cukrzycy, chorób przewodu pokarmowego i nowotworów złośliwych. W książce zawarte są także rekomendacje odnośnie bezpieczeństwa żywności i żywienia chorych w szpitalach. Pierwsze wydanie „Praktyczny podręcznik dietetyki” z 2010 roku otrzymało wyróżnienie „ACADEMIA 2011” przyznane na V Targach Książki Akademickiej i Naukowej przez niezależne jury za wartość merytoryczną, dydaktyczną i edytorską monografii. Najnowsze wydania pojawiło się w latach 2016 r.
-
2. Dietetyka – żywność, żywienie w prewencji i leczeniu
Dietetyka – żywność, żywienie w prewencji i leczeniu, Jarosz M. (red.), IŻŻ, Warszawa, 2016, 2017
Pierwsze wydanie „Praktyczny podręcznik dietetyki” z 2010 roku otrzymało wyróżnienie „ACADEMIA 2011” przyznane na V Targach Książki Akademickiej i Naukowej przez niezależne jury za wartość merytoryczną, dydaktyczną i edytorską monografii. Podręcznik wydany w 2017 roku zawierał wszystkie aspekty związane z wpływem żywności i żywienia na zdrowie człowieka oraz standardy dietetyczne leczenia chorób żywieniowo-zależnych. Bardzo szczegółowo zostały omówione zasady prawidłowego żywienia u dzieci i młodzieży, osób dorosłych, kobiet w ciąży, osób w starszym wieku oraz osób uprawiających sport. W zasadach tych omówiono również zalecenia żywieniowe dla kobiet i mężczyzn w okresie prokreacyjnym. Podręcznik zawiera także informacje na temat możliwości oceny stanu odżywienia, oceny sposobu żywienia oraz informacje na temat programów komputerowych do planowania i bieżącej oceny żywienia i stanu odżywienia chorych. Podręcznik zawiera również informacje na temat prawa żywnościowego, żywności specjalnego przeznaczenia żywieniowego, produktów wzbogaconych, suplementów diety, substancji dodatkowych w żywności, oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych, interakcji pomiędzy żywności a lekami i suplementami diety oraz spersonalizowanego żywienia.
-
3. Tkanka tłuszczowa – ważny narząd w organizmie człowieka
Jarosz M., Respondek W., Tkanka tłuszczowa – ważny narząd w organizmie człowieka, [w:] Dietetyka oparta na dowodach, Poniewierka E. (red.), MedPharm Polska, 2016, 119–147
Prof. M. Jarosz był głównym autorem rozdziału „Tkanka tłuszczowa – ważny narząd w organizmie człowieka”. Przedstawiono w nim wiedzę na temat rozmieszczenia i roli tkanki tłuszczowej w magazynowaniu i uwalnianiu energii oraz produkowaniu i uwalnianiu hormonów oraz substancji biorących udział w regulacji łaknienia i sytości. Ważnym wątkiem, któremu poświęcono uwagę jest przedstawienie cech charakterystycznych tkanki tłuszczowej o różnym umiejscowieniu.
-
4. Żywieniowa profilaktyka chorób układu krążenia
Szostak W. B., Jarosz M., Żywieniowa profilaktyka chorób układu krążenia, [w:] Dietetyka kliniczna, Grzymisławski M. (red.), PZWL, Warszawa, 2019, 458–467
W podrozdziale przedstawiono najczęstsze czynniki ryzyka choroby niedokrwiennej serca, w których uwzględniono szczególną rolę w rozwoju tej choroby hipercholesterolemii związanej głównie ze spożyciem tłuszczów zwierzęcych. Wykazano w jaki sposób skojarzenie kilku czynników ryzyka np. cholesterol, alkohol, cukrzyca, palenie tytoniu zwiększa ryzyko zawału i udaru. Omówiono także te cechy diety śródziemnomorskiej, które są najważniejsze w profilaktyce miażdżycy.
-
5. Żywienie w dyslipidemiach
Cybulska B., Kłosiewicz-Latoszek L., Jarosz M., Żywienie w dyslipidemiach, [w:] Dietetyka kliniczna, Grzymisławski M. (red.), PZWL, Warszawa, 2019, 467–476
W podrozdziale omówiono jakie powinny być stężenia docelowe cholesterolu LDL-C w zależności od istniejącej u pacjenta kategorii ryzyka zgonu z powodu choroby sercowo-naczyniowej w ciągu 10 lat. Ważnym elementem rozdziału jest podsumowanie wpływu modyfikacji niefarmakologicznej (np. zmniejszenie spożycia tłuszczów trans i tłuszczów nasyconych, zwiększenie spożycia błonnika) na poszczególne parametry profilu lipidowego.
-
6. Medycyna stylu życia w prewencji i leczeniu chorób gastroenterologicznych
Jarosz M., Medycyna stylu życia w prewencji i leczeniu chorób gastroenterologicznych, [w:] Medycyna stylu życia, Śliż D, Mamcarz A. (red.), PZWL, Warszawa, 2018, 455–462
W rozdziale przedstawiono główne przyczyny związane z żywnością, żywieniem i innymi czynnikami stylu życia w rozwoju chorób przewodu pokarmowego oraz zbiór zaleceń dotyczących żywienia i stylu życia w leczeniu chorób czynnościowych i organicznych przewodu pokarmowego. Szczególną uwagę poświęcono omówieniu roli mikrobioty jelitowej w procesach fizjologicznych i patologicznych i jej potencjalnego znaczenia w leczeniu tych chorób.