Najnowsze normy żywienia dla populacji Polski, zawierają informacje dotyczące zapotrzebowania na energię i składniki odżywcze dla różnych grup wiekowych, biorąc pod uwagę płeć, masę ciała, aktywność fizyczną i stan fizjologiczny (np. kobiety w ciąży i karmiące piersią). Uwzględniają one nowe wytyczne EFSA i zalecenia międzynarodowe.
Biblioteka profesora Jarosza
-
Normy żywienia 2020 Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie, Jarosz M., Rychlik E., Stoś K., Charzewska J. (red.), NIZP-PZH, 2020
-
Jeść zdrowiej. Warzywa i owoce, Jarosz M. (red.), Lidl i IŻŻ, Warszawa, 2018
Książka powstała pod redakcją naukową prof. M. Jarosza w ramach współpracy Lidl Polska i Instytutu Żywności i Żywienia. W publikacji przedstawiono Piramidę Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej dla dorosłych (2016, opracowaną pod kierunkiem prof. M. Jarosza). W książce znajdziemy m.in. odpowiedzi na pytania: Jakich wartości dostarczają nam warzywa i owoce? Co to są superfruits? Dlaczego kiszonki są super? Jak przechowywać warzywa i owoce? Czy możemy je mrozić? Znajdują się w niej także przepisy zaproponowane przez Darię Ładochę, Kingę Paruzel, Karola Okrasę i Pawła Małeckiego wraz z przybliżoną wartością odżywczą potraw.
-
Jeść zdrowiej i żyć dłużej. Żywienie osób w starszym wieku, Jarosz M. (red.), Lidl i NCEŻ, 2019
Książka powstała pod redakcją naukową prof. M. Jarosza w ramach współpracy Lidl Polska i Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej – „Łączymy siły w walce o zdrowsze i dłuższe życie Polaków”. Znajdziesz w niej Piramidę Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej dla osób w wieku starszym wraz z zasadami. Jak ważne są warzywa i owoce? Ile wody pić? Jak odżywiać się w chorobie? Czy leki mogą wchodzić w interakcje z żywności i suplementami? Zajrzyj do tej publikacji i dowiedz się jak cieszyć się doskonałym samopoczuciem do późnej starości.
-
Supermocni kontra złodzieje zdrowia, Kompendium wiedzy o żywieniu dzieci oraz 3 komiksy o mocach warzyw i owoców!, Jarosz M. (red.), Lidl i NCEŻ, 2019
Książka powstała pod redakcją naukową prof. M. Jarosza w ramach współpracy Lidl Polska i Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej – „Łączymy siły w walce o zdrowsze i dłuższe życie Polaków”. Zawiera ona proste informacje dla rodziców, jak żywić swoje dzieci, przykładowe przepisy Karola Okrasy oraz 3 komiksy o mocach warzyw i owoców. Razem ze swoim dzieckiem poznaj przygody superbohaterów z ulicy Borówkowej, drużyny witamin oraz profesora Jot, który razem z dwójką pomocników ratuje miasto przed złym nawykiem. Mamy nadzieję, że Twoje dziecko będzie chciało dołączyć do drużyny supermocnych i z chęcią będzie sięgać po warzywa i owoce.
-
Dietetyka – żywność, żywienie w prewencji i leczeniu, Jarosz M. (red.), IŻŻ, Warszawa, 2016, 2017
Pierwsze wydanie „Praktyczny podręcznik dietetyki” z 2010 roku otrzymało wyróżnienie „ACADEMIA 2011” przyznane na V Targach Książki Akademickiej i Naukowej przez niezależne jury za wartość merytoryczną, dydaktyczną i edytorską monografii. Podręcznik wydany w 2017 roku zawierał wszystkie aspekty związane z wpływem żywności i żywienia na zdrowie człowieka oraz standardy dietetyczne leczenia chorób żywieniowo-zależnych. Bardzo szczegółowo zostały omówione zasady prawidłowego żywienia u dzieci i młodzieży, osób dorosłych, kobiet w ciąży, osób w starszym wieku oraz osób uprawiających sport. W zasadach tych omówiono również zalecenia żywieniowe dla kobiet i mężczyzn w okresie prokreacyjnym. Podręcznik zawiera także informacje na temat możliwości oceny stanu odżywienia, oceny sposobu żywienia oraz informacje na temat programów komputerowych do planowania i bieżącej oceny żywienia i stanu odżywienia chorych. Podręcznik zawiera również informacje na temat prawa żywnościowego, żywności specjalnego przeznaczenia żywieniowego, produktów wzbogaconych, suplementów diety, substancji dodatkowych w żywności, oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych, interakcji pomiędzy żywności a lekami i suplementami diety oraz spersonalizowanego żywienia.
-
Clinical Pearls in Nutrition and Preventive Medicine 1999
Jarosz M., Helicobacter pylori infection and vitamin C, [in:] Clinical Pearls in Nutrition and Preventive Medicine with the Experts Speak, The role of nutrition in medicine, A decade of service, Roberson K., Ensuna J., Murtagh-Mark C. (ed.), USA, CA, Sacramento, ITServices, 1999, 77
Wywiad naukowy z prof. M. Jaroszem na temat jego pracy naukowej pt. Helicobacter pylori infection and vitamin C, wyróżnionej jako jedno z najważniejszych odkryć w medycynie prewencyjnej (The role of nutrition in medicine) na świecie w 1999 roku. Wykazano w niej, że duże dawki witaminy C mają wpływ na zakażenie H. pylori doprowadzając u części chorych do jego eradykacji (wyleczenia).
-
Report of a WHO Consultation on Obesity 1997
Obesity, preventing and managing the global epidemic, Report of a WHO Consultation on Obesity, Geneva, 3–5 June 1997
Prof. M. Jarosz był konsultantem raportu Obesity, preventing and managing the global epidemic w okresie 1996-1997, w którym podjęto decyzję o zdefiniowaniu otyłości jako choroby i globalnej epidemii. Przedstawiono w nim aktualną sytuację epidemiologiczną dotyczącą otyłości na całym świecie i określono przyczyny tego zjawiska. Bardzo ważnym elementem raportu było określenie w postaci zaleceń działań, które powinny być podjęte we wszystkich krajach na świecie, żeby zahamować rozwój tej choroby i jej powikłań. Wykazano w nim także, jak wielkim obciążeniem ekonomicznym i zagrożeniem cywilizacyjnym jest epidemia otyłości.
-
Europejska Karta Walki z Otyłością, WHO, Stambuł, 2006
Prof. M. Jarosz był ekspertem ds. żywienia i otyłości z ramienia Polski, biorącym udział w latach 2005–2006 w konsultacjach i opracowaniu Europejskiej Karty Walki z Otyłością przyjętej i podpisanej przez ministrów i delegatów 48 krajów regionu europejskiego WHO w trakcie Europejskiej Ministerialnej Konferencji w Stambule (Turcja, 15-17.11.2006). Karta powstała jako odpowiedź na zagrożenie dla zdrowia, gospodarki i rozwoju cywilizacyjnego Europy, związane z narastaniem epidemii otyłości. Przedstawiono w niej m.in. cele, zasady i ramy działań władz krajowych, wszystkich sektorów państwa, mediów, szkół i całego społeczeństwa prowadzących do odwrócenia trendu i opanowania epidemii otyłości. Obecne na konferencji kraje zobowiązały się do przestrzegania zaleceń zawartych w Karcie oraz potraktowania poprawy żywienia i aktywności fizycznej społeczeństwa jako priorytet działania rządów. Całą Europejska Karta Walki z Otyłością znajdziesz pod linkiem: https://www.euro.who.int/__data/assets/pdf_file/0009/87462/E89567.pdf
-
Obiady szkolne – POL-HEALTH
Obiady szkolne z uwzględnieniem zasad Dobrej Praktyki Higienicznej oraz systemu HACCP dla posiłków szkolnych, Jarosz M. (red.), IŻŻ, Warszawa, 2008 – POL-HEALTH Narodowy program zapobiegania nadwadze i otyłości oraz przewlekłym chorobom niezakaźnym poprzez poprawę żywienia i aktywności fizycznej
Pod kierunkiem prof. M. Jarosza opracowano 100 przykładowych jadłospisów obiadów szkolnych z u uwzględnieniem zasad Dobrej Praktyki Higienicznej oraz systemu HACCP. Książka była stworzona po to, aby szkoły mogły realizować prawidłowe żywienie dzieci i młodzieży, korzystając ze zdrowych posiłków obiadowych w różnych kosztach.
-
-