Choroby
-
1. Powikłania otyłości ze strony przewodu pokarmowego
Jarosz M., Powikłania otyłości ze strony przewodu pokarmowego, w: Otyłość i jej powikłania – praktyczne zalecenia diagnostyczne i terapeutyczne, Ostrowska L. i wsp. (red.), PZWL, 2021, 637–676
W rozdziale przedstawiono kompleksową ocenę mechanizmów, które prowadzą do rozwoju chorób przewodu pokarmowego u osób z nadwagą i otyłością. Większość chorób gastroenterologicznych związanych jest w mniejszym lub większym stopniu bezpośrednio z nadmiarem tkanki tłuszczowej w organizmie. Bardzo istotną wartością rozdziału jest zwięzłe omówienie diagnostyki oraz leczenia poszczególnych chorób przewodu pokarmowego u osób z otyłością. Rozdział może być pomocny specjalistom zajmującym się leczeniem otyłości jak i również lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej. Korzystać z niej mogą także studenci dietetyki i medycyny.
-
2. Zaparcia
Zaparcia, Porady lekarzy i dietetyków, Jarosz M., Dzieniszewski J. (red.), PZWL, Warszawa, 2019
Prof. M. Jarosz był redaktorem i głównym autorem książki zawierającej praktyczne porady i zalecenia specjalistów z Instytutu Żywności i Żywienia dla pacjentów i lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Przyczyną zaparć może być choroba przewodu pokarmowego, wymagająca zdiagnozowania i leczenia, jednak najczęściej winowajcami są: nieregularny tryb życia i ciągły pośpiech, obciążenia psychiczne, nieprawidłowe żywienie oraz stałe powstrzymywanie się od wypróżnienia. W zwalczaniu zaparć skuteczne są metody niefarmakologiczne. W poradniku znajdują się rady jak zmienić dietę i tryb życia, jakich potrwa unikać oraz z jakich produktów spożywczych przyrządzać posiłki, by pozbyć się zaparć. W książce znajdują się także przykładowe jadłospisy.
-
3. Gazy jelitowe
Gazy jelitowe, Porady lekarzy i dietetyków, Jarosz M., Dzieniszewski J. (red.), PZWL, Warszawa, 2020
Prof. M. Jarosz był redaktorem i głównym autorem książki zawierającej praktyczne porady i zalecenia specjalistów z Instytutu Żywności i Żywienia dla pacjentów i lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Przyczyną nadmiaru gazów w przewodzie pokarmowym może być poważna choroba przewodu pokarmowego, wymagająca leczenia, jednak najczęściej wynika on ze stałego pośpiechu, stresu, nadmiernego i nieprawidłowego jedzenia. Gromadzeniu się gazów w jelitach towarzyszą objawy uznawane w naszej kulturze za wstydliwe, dlatego wiele osób nie mówi o nich swojemu lekarzowi i dalej cierpi. Poradnik pokazuje jak zmodyfikować sposób żywienia – co jeść, a jakich potraw unikać – aby złagodzić przykre objawy lub nawet całkowicie im zapobiec. W książce umieszczone zostały przykładowe jadłospisy.
-
4. Dna moczanowa
Pachocka L., Jarosz M., Dna moczanowa, Porady lekarzy i dietetyków, Jarosz M., Dzieniszewski J. (red.), PZWL, Warszawa, 2012
Prof. M. Jarosz był redaktorem i głównym autorem książki zawierającej praktyczne porady i zalecenia specjalistów z Instytutu Żywności i Żywienia dla pacjentów i lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. W książce opisane są przyczyny dny moczanowej, jej objawy, sposoby rozpoznawania, rodzaje chorób współistniejących oraz metody zapobiegania i leczenia. Znajdują się w niej także przykładowe jadłospisy.
-
5. Celiakia
Celiakia, Porady lekarzy i dietetyków, Jarosz M., Dzieniszewski J. (red.), PZWL, Warszawa, 2019
Prof. M. Jarosz był redaktorem i głównym autorem książki zawierającej praktyczne porady i zalecenia specjalistów z Instytutu Żywności i Żywienia dla pacjentów i lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. W książce znajduje się opis celiakii m.in. jej objawów i metod rozpoznawania. W poradniku znajdują się rady, jakie produkty spożywcze nie zawierają glutenu, jak komponować dietę bezglutenową, aby zapewnić organizmowi niezbędne składniki odżywcze, a także jakie leki oraz preparaty witaminowe i mineralne można bezpiecznie zażywać. Znajdują się w niej także przykładowe jadłospisy.
-
6. Kamica żółciowa
Kamica żółciowa, Porady lekarzy i dietetyków, Jarosz M., Dzieniszewski J. (red.), PZWL, Warszawa, 2018
Prof. M. Jarosz był redaktorem i głównym autorem książki zawierającej praktyczne porady i zalecenia specjalistów z Instytutu Żywności i Żywienia dla pacjentów i lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Kamica żółciowa w większości przypadków nie wywołuje żadnych objawów i może pozostać nierozpoznana – bez żadnych niekorzystnych dla zdrowia skutków. Jednak u części osób powstające w drogach żółciowych złogi mogą wywoływać zaburzenia czynności przewodu pokarmowego, napady ostrego bólu (zwanego kolką wątrobową) i groźne powikłania. Do czynników sprzyjających rozwojowi kamicy żółciowej należą m.in. nieregularny tryb życia, niewłaściwe odżywianie, otyłość i gwałtowne odchudzanie. Poradnik pokazuje, jak zmodyfikować sposób odżywiania – co jeść, a jakich potraw unikać – aby zapobiec dolegliwościom lub doprowadzić do zmniejszenia kamieni. Zawarte są w nim też przykładowe jadłospisy.
-
7. Choroby żołądka i dwunastnicy
Choroby żołądka i dwunastnicy, Porady lekarzy i dietetyków, Jarosz M., Dzieniszewski J. (red.), PZWL, Warszawa, 2019
Prof. M. Jarosz był redaktorem i głównym autorem książki zawierającej praktyczne porady i zalecenia specjalistów z Instytutu Żywności i Żywienia dla pacjentów i lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. W poradniku znajdują się rady jak postępować oraz co jeść, a jakich potraw unikać, by złagodzić lub nawet całkowicie zlikwidować dolegliwości towarzyszące chorobom. W książce zostały opisane: zakażenie Helicobacter pylori, choroba wrzodowa, choroba refluksowa żołądkowo-przełykowa oraz dyspepsja (niestrawność) czynnościowa. Znajdują się w niej także przykładowe jadłospisy.
-
8. Alergie pokarmowe
Alergie pokarmowe, Porady lekarzy i dietetyków, Jarosz M., Dzieniszewski J. (red.), PZWL, Warszawa, 2005
Prof. M. Jarosz był redaktorem i głównym autorem książki zawierającej praktyczne porady i zalecenia specjalistów z Instytutu Żywności i Żywienia dla pacjentów i lekarzy alergologów. W swej najłagodniejszej formie alergia pokarmowa wywołuje lekkie obrzęki warg i jamy ustnej, w swej najcięższej formie powoduje zapaść naczyniową połączoną z gwałtownym spadkiem ciśnienia (wstrząs anafilaktyczny). By ochronić się przed tego rodzaju doświadczeniami, trzeba zachowywać nieustanną czujność, wystrzegając się spożywania przypadkowego jedzenia. Autorzy sugerują jak zmodyfikować sposób jedzenia – co jeść, a czego unikać – aby nie dopuścić do takich sytuacji. W książce znajdują się też przykładowe jadłospisy.
-
9. Choroby trzustki
Choroby trzustki, Porady lekarzy i dietetyków, Jarosz M., Dzieniszewski J. (red.), PZWL, Warszawa, 2020
Prof. M. Jarosz był redaktorem i głównym autorem książki zawierającej praktyczne porady i zalecenia specjalistów z Instytutu Żywności i Żywienia dla pacjentów i lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Nieprawidłowy tryb życia i nieodpowiednie odżywianie sprzyjają rozwojowi zapalenia trzustki, zarówno ostrego, jak i przewlekłego, a w leczeniu tych chorób wielką rolę odgrywa terapia dietetyczna. Poradnik pokazuje, jak zmodyfikować sposób żywienia – co jeść, a jakich potraw unikać – aby powrócić do zdrowia. Przykładowe jadłospisy pomogą chorym w realizacji zaleceń żywieniowych.
-
10. Zaburzenia lipidowe
Cybulska B., Kłosiewicz-Latoszek L., Cichocka A., Zaburzenia lipidowe, Porady lekarzy i dietetyków, Jarosz M., Dzieniszewski J. (red.), PZWL, Warszawa, 2014
Prof. M. Jarosz był redaktorem książki zawierającej praktyczne porady i zalecenia specjalistów z Instytutu Żywności i Żywienia dla pacjentów i lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Na powstawanie zmian miażdżycowych w tętnicach wpływają przede wszystkim zaburzenia lipidowe (np. nadmiar cholesterolu lub zbyt małe stężenie „dobrego” cholesterolu HDL w osoczu krwi), a także nadciśnienie tętnicze, palenie papierosów, otyłość, cukrzyca, mała aktywność fizyczna. Właściwe odżywianie i zdrowy tryb życia mogą jednak nawet w takich przypadkach zminimalizować ryzyko wystąpienia groźnych chorób układu krążenia prowadzących m.in. do zawału serca lub udaru mózgu. W poradniku znajdziesz m.in. odpowiedz na pytania: Jak zmienić dietę? Jakich potraw unikać, a z jakich przyrządzać posiłki, by poprawić stężenia lipidów we krwi? W książce zawarte są także przykładowe jadłospisy.
-
11. Otyłość
Otyłość – zapobieganie i leczenie, Porady lekarzy i dietetyków, Jarosz M., Dzieniszewski J. (red.), PZWL, Warszawa, 2019
Prof. M. Jarosz był redaktorem i głównym autorem książki zawierającej praktyczne porady i zalecenia specjalistów z Instytutu Żywności i Żywienia dla pacjentów i lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. W poradniku znajdują się rady dotyczące zdrowego trybu życia i leczenia dietą: jak zmienić sposób odżywiania, jakich produktów unikać, a z jakich przyrządzać posiłki, aby pozbyć się nadwagi lub utrzymać prawidłową sylwetkę. Autorzy omawiają także leczenie farmakologiczne i chirurgiczne oraz zalety i wady stosowania różnych diet i leków. W książce znajdują się także przykładowe jadłospisy.
-
12. Nadciśnienie tętnicze
Nadciśnienie tętnicze, Porady lekarzy i dietetyków, Jarosz M., Dzieniszewski J. (red.), PZWL, Warszawa, 2019
Prof. M. Jarosz był redaktorem i głównym autorem książki zawierającej praktyczne porady i zalecenia specjalistów z Instytutu Żywności i Żywienia dla pacjentów i lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. W poradniku opisane są czynniki prowadzące do rozwoju nadciśnienia tętniczego, częstość występowania, objawy, leczenie i konsekwencje zdrowotne nieleczonego nadciśnienia. Zawarte są w nim także zasady prozdrowotnego modelu żywienia – co jeść, a jakich produktów unikać, by obniżyć zbyt wysokie ciśnienie lub ograniczyć ryzyko nadciśnienia. W książce znajdują się także przykładowe jadłospisy dla osób z nadciśnieniem tętniczym.
-
13. Zespół jelita nadwrażliwego
Zespół jelita nadwrażliwego, Porady lekarzy i dietetyków, Jarosz M., Dzieniszewski J. (red.), PZWL, Warszawa, 2019
Prof. M. Jarosz był redaktorem i głównym autorem książki zawierającej praktyczne porady i zalecenia specjalistów z Instytutu Żywności i Żywienia dla pacjentów i lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Znajdują się w niej informacje dotyczące m.in. częstości występowania, przyczyn, metod rozpoznawania oraz leczenia zespołu jelita nadwrażliwego. W poradniku znajdują się wskazówki, jak zmienić tryb życia oraz dietę, co jeść, a jakich potraw unikać, żeby złagodzić uciążliwe objawy. Przedstawione zostały też przykładowe jadłospisy.
-
14. Choroba stłuszczeniowa wątroby
Choroba stłuszczeniowa wątroby, Porady lekarzy i dietetyków, Jarosz M., Dzieniszewski J. (red.), PZWL, Warszawa, 2016
Prof. M. Jarosz był redaktorem i głównym autorem książki zawierającej praktyczne porady i zalecenia specjalistów z Instytutu Żywności i Żywienia dla pacjentów i lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. W poradniku omówiono przyczyny rozwoju stłuszczeniowej choroby wątroby oraz jej objawy, leczenie i profilaktykę. Wiele miejsca poświęcono zagadnieniom dotyczącym stylu życia (zwłaszcza aktywności fizycznej) i właściwemu odżywianiu. W książce znajdują się też przykładowe jadłospisy.
-
15. Osteoporoza
Osteoporoza, Porady lekarzy i dietetyków, Jarosz M., Dzieniszewski J. (red.), PZWL, Warszawa, 2010
Prof. M. Jarosz był redaktorem i głównym autorem książki zawierającej praktyczne porady i zalecenia specjalistów z Instytutu Żywności i Żywienia dla pacjentów i lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. W poradniku autorzy radzą, jak samemu ocenić ryzyko wystąpienia osteoporozy, a także jak jej zapobiec oraz jak ją leczyć poprzez właściwe żywienie i modyfikację stylu życia. Przykładowe jadłospisy z pewnością pomogą w walce z tą podstępną chorobą.