Witamina B12 (kobalamina) jest bardzo ważną dla zdrowia witaminą, niezbędną dla działania układu krwiotwórczego i nerwowego oraz w procesach podziałów komórkowych i wytwarzania energii. Niedobór tej witaminy w organizmie narasta wolno, nawet przez kilka lat i dotyczy 5 % osób po 65 roku życia. Po 75 roku życia już co 10 osoba cierpi na jej niedobór.
Pierwszymi objawami są utrata smaku i zapalenie języka, które objawia się pieczeniem i jego wygładzeniem. Następnie występuje utrata łaknienia z postępującym chudnięciem i osłabieniem oraz objawy ze strony przewodu pokarmowego, takie jak biegunka lub zaparcia oraz nudności. Poza tym obserwuje się często przedwczesne siwienie. Skóra jest blada z żółtym odcieniem. U wielu osób występuje mrowienie, pieczenie i bóle stóp oraz niestabilny chód. Charakterystyczne są osłabienie pamięci i szybko narastająca demencja.
Bardzo ważne jest rozpoznanie niedoboru witaminy B12 i jej przyczyn oraz wdrożenie leczenia tą witaminą. Głównymi badaniami diagnostycznymi są oznaczenie witaminy B12 we krwi (poziom poniżej 300 pmol/L) oraz morfologia z rozmazem krwi. Uzupełnieniem tych badań jest oznaczenie żelaza, homocysteiny i kwasu foliowego.
Najważniejszymi przyczynami niedoboru witaminy B12 u osób po 65 roku życia są:
– zbyt małe spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego takich jak mięso, ryby, jaja, nabiał;
– przewlekłe (nieimmunologiczne) zapalenie żołądka np. zakażenie Helicobacter pylorii;
– niedokrwistość złośliwa (choroba Addisona-Biermera, autoimmunologiczne zanikowe zapalenie żołądka) – występują w niej autoprzeciwciała przeciwko komórkom okładzinowym błony śluzowej żołądka lub przeciwko czynnikowi wewnętrznemu tzw. czynnik Castle’a (który umożliwia wchłanianie witaminy B12);
– pacjenci po usunięciu żołądka (np. z powodu raka lub powikłań wrzodu) oraz pacjenci po operacjach bariatrycznych;
– zespół złego wchłaniania (np. w przebiegu choroby trzewnej, zespołu SIBO, lambliozy);
– zakażenie tasiemcem bruzdogłowcem szerokim;
– przewlekłe stosowanie niektórych leków (np. metforminy, inhibitorów pompy protonowej, cholestyraminy);
– inne rzadsze przyczyny.
W przypadku wystąpienia wymienionych wyżej objawów niedoboru witaminy B12 koniecznie zgłośmy się do lekarza w celu postawienia dokładnej diagnozy, ustalenia przyczyny i wdrożenia odpowiedniego leczenia.