100 przepisów dla diabetyków – Książka, którą polecam

Z zainteresowaniem i wielką przyjemnością przestudiowałem książkę Aleksandry Cichockiej „100 przepisów dla diabetyków”. Polecam ją osobom cierpiącym na cukrzycę, ale także tym, którzy po prostu chcą się zdrowo odżywiać. Poniżej przedstawiam Państwu moją recenzję umieszczoną w książce.

Najnowsza publikacja Aleksandry Cichockiej „100 przepisów dla diabetyków” jest pozycją unikalną na rynku wydawniczym. Prezentowane przepisy uwzględniają aktualne zalecenia Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego z 2021 roku, dotyczące diety osób z cukrzycą. Podkreślić należy, że mgr inż. Aleksandra Cichocka ma olbrzymie doświadczenie w edukacji chorych na cukrzycę typu 2 i jest wielkim autorytetem w dziedzinie dietetyki diabetologicznej w Polsce.

Przy każdym z przepisów podano wartość kaloryczną jednej porcji, zawartość białka, tłuszczów, węglowodanów, błonnika, witamin antyoksydacyjnych, składników mineralnych regulujących ciśnienie tętnicze krwi i – co ważne dla osób z cukrzycą – zawartość wymienników węglowodanowych (WW) oraz wymienników białkowo-tłuszczowych (WBT).

Istotnym walorem publikacji jest omówienie zagadnienia indeksu glikemicznego (IG) i zamieszczenie tabeli wymienników węglowodanowych, obejmującej około 300 produktów oraz przedstawienie zalecanej suplementacji.

Przepisy ułatwiają komponowanie prawidłowych jadłospisów osobom z cukrzycą i stanem przedcukrzycowym, odchudzającym się i tym wszystkim, którzy chcą uniknąć tych schorzeń.

Książka ma dużą wartość edukacyjną. Może służyć diabetykom i ich rodzinom oraz lekarzom, dietetykom, pielęgniarkom, edukatorom diabetologicznym w wyjaśnianiu, jak łączyć produkty spożywcze, w jakich ilościach i proporcjach, aby poprawić zdrowie.

„100 przepisów dla diabetyków” to puzzle, z których możemy ułożyć nasze codzienne jadłospisy ze smacznymi i urozmaiconymi potrawami o obliczonej przez autorkę zawartości składników odżywczych.

Na naszym rynku nie ma tak profesjonalnej i przystępnej pozycji literaturowej, która może przynieść tak dużo wsparcia dla diabetyków oraz być pomocna dla lekarzy w prawidłowym prowadzeniu pacjentów z cukrzycą.

 

Z pełnym przekonaniem polecam tę publikację,
Mirosław Jarosz

100 przepisów dla diabetyków

Kalendarz pełen zdrowia

12 czerwca

Janina, Mieczysław, Czesław
Zredukuj sól – zmniejszysz ryzyko nadciśnienia
Zredukuj sól – zmniejszysz ryzyko nadciśnienia
Zredukuj sól – zmniejszysz ryzyko nadciśnienia